Zespół naszych specjalistów ma już wieloletnie doświadczenie w pracy z ludźmi, którzy szukają wsparcia specjalistów przy różnych trudnościach życiowych lub emocjonalnych. Jednym z nich jest psycholog – osoba, która pomaga dorosłym, dzieciom i młodzieży. Jego gabinet w Warszawie odwiedzają m.in. pacjenci z Ursynowa.
W wielu przypadkach pomoc psychologiczna może okazać się wręcz niezbędna w radzeniu sobie z narastającymi trudnościami. Nie każdej osobie udaje się samodzielnie wyjść z depresji czy pogodzić się ze stratą bliskiej osoby. Nierzadko niemożliwe do osiągnięcia jest także przezwyciężenie uciążliwych lęków czy fobii, poczucia bezradności czy rozczarowań. Rozmowa z psychologiem pozwala spojrzeć na to z innej perspektywy. Przy odpowiednim nastawieniu pacjenta, jego determinacji i zaangażowaniu, terapia może zakończyć się powiedzeniem. Warto pamiętać o tym, że doświadczony specjalista jest bezstronny, nie wzbudza u osoby szukającej wparcia poczucia winy. Jego zadaniem jest za to wysłuchać, jakie ma obawy, trudności, lęki czy frustracje i pomóc znowu normalnie funkcjonować na co dzień.
Jakiej pomocy można oczekiwać od psychologa?
W jakich sprawcach wspiera psycholog? Mogą to być:
- problemy z niską samooceną,
- zaburzenia po życiowej traumie – utracie kogoś bliskiego, pracy, wypadku itp.,
- lęki, fobie, kłopoty ze snem,
- zaburzenia emocjonalne, nieradzenie sobie ze złością, agresją i innymi trudnymi uczucia,
- trudności w relacjach z rodziną, przyjaciółmi,
- zaburzenia osobowości,
- kryzys w związku wywołany np. zdradą, poronieniem lub stratą dziecka,
- trudności w sferze seksualnej,
- uzależnienia od leków, alkoholu, narkotyków oraz inne,
- problemy wychowawcze z dziećmi,
- wypalenie zawodowe,
- rozwój wewnętrzny.
To tylko wybiórcza część problemów, z jakimi można udać się do specjalisty. Podczas pierwszej wizyty psycholog pyta zawsze o powód i prosi o opowiedzenie o sobie, swoim związku, problemach, które sprowadzają pacjenta. Obie strony określają również cel terapii, jaki chcą osiągnąć. Na podstawie tych informacji specjalista podejmuje próbę zdiagnozowania problemu oraz dobierze formę terapii. Czasami wspiera się także opiniami innych specjalistów, jeśli uzna, że są one konieczne do znalezienia źródła trudności.
O tym, jak długo potrwa leczenie, decydować będą przede wszystkim postępy pacjenta, a także jego potrzeba kontynuowania spotkań.
W czym może pomóc psychoterapia?
Decydując się na współpracę z psychologiem i psychoterapię, można podjąć leczenie, m.in.
- lęków i napięć,
- stresu,
- nadmiernej impulsywności,
- braku chęci i energii do normalnego funkcjonowania,
- zaburzeń osobowości,
- zaburzeń zachowania,
- problemów w relacjach międzyludzkich,
- myśli i zachowań obsesyjnych,
- myśli samobójczych,
- zaburzeń odżywiania i snu,
- uzależnień np. od hazardu, alkoholu, narkotyków, leków,
- nieznanego pochodzenia dolegliwości psychosomatycznych.
Profesjonalna wiedza oraz doświadczenie psychologa może okazać się najskuteczniejszą drogą prowadzącą pacjenta do czerpania radości i satysfakcji z codziennego życia, oraz odzyskania utraconej stabilizacji. Zapraszamy do naszego gabinetu osoby zamieszkujące Ursynów oraz z innych dzielnic Warszawy.